Håkan Lindhe visade sin film ”Tokyo timelapse” på Septembermötet 2016. Filmen visades i en nedklippt version på efterföljande Storträff.
månadsarkiv: november 2016
Höstens storträff
Den 17 november samlades medlemmar från Parentesen (Södertälje), Sollentuna Filmklubb och Ericsson i Kista. Magnus Elmborg från Parentesen var konferencier.
Vi inledde med klubbfilmer – Ericsson visade årets vinnarfilmer och ett axplock av medlemsfilmer. Sollentuna visade bland annat en film med Ewy Rosqvist och filmer från Omanovic.
Magnus presenterade sina erfarenheter att docka en Lumix 4K kamera med professionella videoobjektiv.
Bland årets filmer på temat ”Hälsa” visade Ericsson Östens film om Diabetes. Sollentuna visade en film om elöverkänslighet och två kortare filmer med bilder på temat Hälsa.
Nästa års tema blir ”Ström”. Ericssons Film- & Videoklubb står som värd. Mötesdatum bestämdes till torsdag 16 November.
Tack för en inspirerande kväll!
Storklubbsträff 17 november
Nu drar det ihop sig för storklubbsträff. Torsdagen den 17 november 18:30 börjar träffen i Ericssons lokaler i Kista, filmsal Hilda. Parentesen är årets värd och årets tema är ”Hälsa”. Välkomna!
Klubbmästerskap 2016!
Ikväll 3/11 är det dags för klubbmästerskap. På programmet står;
-
Entrefilm, Kilas (11 min), Morronpasset, 5 min, segrare i KM 81 dvs för 35 år sedan
-
KM, jury Tamara Sayiner, producent på Crisp film, samt Claes Enwall
-
Sofia Englundh föreläser om hur det är att vara Produktionsledare/
projektledare vid filminspelningar. Några korta film/bild exempel visas. -
Klubbinfo – SVT besök (bilder), Storträff (temafilm och anmälan, nästa års tema)
Välkomna!
Besöket på SVT
En mörk, regnig och kall tisdagseftermiddag besökte vi SVT. Studiebesöket, på nästan en och en halv timme, guidade oss runt i fantastiska studios 1-5, redaktioner och kontrollrum.
Det vart mycket teknikdiskussioner om ljussättning, kulisser, kameravinklar, playout, TV format, fiberlänkar, programvara, arkiv och annat. Bengt skriver en artikel till nästa FiLMaren!