Höstmötet 18 september

 T orsdagen den 18 september var det dags för höstens första möte, Vi var en ganska liten skara denna gång som samlats i foajén. När möteslokalen ”Lars Magnus” skulle intas, hade tekniskt strul upptäckts (det blir bild på stora duken, men inget ljud i högtalarsystemet), och mötet omplacerades till en mindre lokal.

Mötet öppnades upp med en 7 minuter entréfilm av Östen Andersson – det var en film från klubbmötet i Maj. Därefter berättade Claes Enwall, till en rörlig presentation, om hur han rätar upp och stabiliserar skakiga tagningar utan några märkvärda förluster i bildkvaliten. Medlemmarna diskuterade olika stabiliseringsfunktioner i efterredigeringen med olika redigeringsprogram, så som Adobe Premiere Elements, Premiere Pro och DaVinci Resolve.

Tomas Tungels kollega Fredrik hade gjort en film med AI programmen Veo3 video generator, för video, och Suno, för musik. Detta som ett exempel på vad som går att videomässigt åstadkomma i dagsläget med AI verktyg. Det uppstod en längre diskussion och lite fler försök på plats med verkygen.

Thomas Edmar hade till vår glädje bjudit in Neddie Bergström Rhodes, som efter fikapausen berättade om sitt filmskapar-intresse, studier på Röda Korsets ”Dokumentärfilm världen”, utrustning och berättarteknik. Vi fick se en 27 minuter dokumentär ”Att odla sin trädgård” där Neddie med fin berättarteknik, foto och ljudsättning på egen hand följer ett antal Koloniträdgård-entusiaster, och vi får höra dem berätta om sina reflektioner, varvat med fin historik om Koloniträdgårdarnas ursprung och syfte.

Neddie hade filmat helt själv med sin Canon EOS C100 Mark II, från höften. Han hade ett fåtal ”gluggar” till sin kamera, filmade mest med en vanlig 18-55 glugg.