Minutfilmscupen bjöd på kreativitet och filmglädje

Vårens klubbmöte samlade 21 deltagare i Open Box på Ericsson i Kista. Kvällens höjdpunkt var Minutfilmscupen, där tolv filmer tävlade om publikens röster.

Mötet inleddes med några tidigare vinnare av tävlingen innan årets bidrag visades. Filmerna bjöd på en stor variation av idéer och berättelser. Efter grundomgång och semifinaler blev det final mellan två filmer, och Claes Enwall tog hem segern med Här skrev Bellman Fredmans epistlar.

Kvällen innehöll också en presentation om AI-genererad musik. Med hjälp av verktyget Suno demonstrerades hur en låt kan skapas utifrån önskemål om bland annat text, melodi och instrument. Det väckte både förvåning och frågor om hur den nya tekniken kan påverka framtidens filmskapande.

Mötet visade på den kreativitet och det engagemang som finns i klubben. Minutfilmsformatet ställer höga krav på idé och berättande, men ger samtidigt utrymme för både experiment och humor.