Torsdagen den 6 november var det dags för klubbmästerskap. Vi inledde med 2 entrefilmer. Filmen ”Pionjärer berättar” var producerad av Claes Enwall, där Claes intervjuar några av klubbens pionjärer. Filmen ”Höst” producerad av Östen Andersson var segrare i KM 2015.
Till tävlingen hade inte mindre än 13 bidrag anmälts, med en total speltid på 1 timme och 24 minuter. Årets Jury utgjordes av Helsingborgs Film och Fotoklubb, och bedömningarna hade skett på förhand av Thomas Merlöv och Bengt Sandberg. I en introduktionsfilm berättade Thomas om juryns arbete och reflektioner, och han berättade också lite kort om den GoPro som han filmat med, som hade inbyggd panoreringsfunktion.
Efter filmvisningen var det fikapaus i foajén. När mötet fortsatte visades Östens film ”Klubbmöte i Maj 2025”, en summering av vårens klubbmöte. Därpå fortsatte Klubbmästerskapet med redovisning av Juryns utlåtanden och slutlig placering av filmerna.
- 1’a plats – Misslyckad Prank (Eric Lundgren)
- 2’a palts – Tranor 2023 Pulken (Christer Nordlund)
- 3’e (delad) plats – Stenar som talar (Claes Enwall)
- 3’e (delad) plats – Förvirrad syn (Claes Enwall)
- Övriga på delad 4’e plats, i visad ordning:
- Doctor Ruth (Eric Lundgren)
- The herds (Östen Andersson)
- Misslyckat prank (Thomas Edmar)
- Stockholm Hot Rod (Eric Lundgren)
- Dry Man Självförtroende (Arun Oberoi)
- På väg där tiden stått stilla (Christer Nordlund)
- Traditionella båtar och fiske i norra Uppland (Claes Enwall)
- Färöarna (Östen Andersson)
- Lena och Göstas hus i Strängnäs (Nils Eklöf)
Eric Lundgren knep alltså första placering och förärardes en inskription i vandringsplaketten.